Patiënten- en gehandicaptenorganisaties doen een dringende oproep aan de Tweede Kamer om de positie van mensen met een beperking te beschermen. Voorafgaand aan het debat over de begroting voor het gehandicaptenbeleid op 9 maart waarschuwen zij dat de situatie voor veel mensen met een beperking en hun naasten dreigt te verslechteren.
Volgens de organisaties wordt in de praktijk steeds vaker zichtbaar dat marktwerking en bezuinigingen zwaarder wegen dan goede zorg en ondersteuning. Tegelijkertijd schiet de toegankelijkheid van voorzieningen tekort en blijft discriminatie vaak onder de radar. De gevolgen daarvan raken mensen direct in hun dagelijks leven en hun kwaliteit van leven.
Toenemende druk op mensen met een beperking en hun naasten
De organisaties signaleren dat aanvragen voor extra zorg steeds vaker worden afgewezen. Ook komt het voor dat zorgcontracten eenzijdig worden beëindigd. Hierdoor komen veel zorgtaken nog zwaarder te liggen bij partners en ouders die vaak al 24 uur per dag zorg verlenen.
Volgens de organisaties is deze ontwikkeling niet alleen zorgwekkend, maar ook in strijd met het VN-verdrag Handicap, dat Nederland in 2016 heeft geratificeerd. Dat verdrag verplicht de overheid om gelijke kansen, toegankelijkheid en goede ondersteuning voor mensen met een beperking te waarborgen.
Vier oproepen aan de politiek
In een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer doen de organisaties vier belangrijke aanbevelingen voor het debat:
1. Investeer in de uitvoering van het VN-verdrag Handicap
Zonder extra middelen en politieke inzet dreigen de doelen voor 2040 niet gehaald te worden. De organisaties vragen daarom om versnelling en uitbreiding van de huidige plannen.
2. Ondersteun naasten met intensieve zorgtaken
Veel familieleden staan dag en nacht klaar voor hun naaste. Respijtzorg en gespecialiseerde cliëntondersteuning zijn volgens de organisaties essentieel om overbelasting te voorkomen.
3. Stop het financieel onder druk zetten van zorg en ondersteuning
De organisaties pleiten voor het schrappen van geplande bezuinigingen, volledige indexatie van het persoonsgebonden budget (pgb) en maatregelen tegen de stapeling van zorgkosten.
4. Werk aan een realistisch hoofdlijnakkoord voor de gehandicaptenzorg
Alleen met voldoende financiële middelen en structurele betrokkenheid van mensen met een beperking en hun naasten kan het zorgaanbod op peil blijven.
“Structurele achterstelling is Nederland onwaardig”
De organisaties benadrukken dat grote maatschappelijke uitdagingen nooit ten koste mogen gaan van mensen met een levenslange beperking. Als de politiek niet ingrijpt, dreigt de achterstelling van deze groep verder toe te nemen.
Volgens de briefschrijvers is dat onacceptabel: een samenleving die mensen met een beperking onvoldoende ondersteunt, doet geen recht aan hun positie en hun rechten.
(Bron: Ieder(in))
