DSW houdt zorgpremie voor 2026 gelijk

De premie voor de basisverzekering voor DSW-verzekerden bedraagt in 2026 € 158,50. Hoewel de zorgkosten ook volgend jaar verder zullen stijgen, blijft de premie gelijk ten opzichte van 2025. Dit komt door een fors overschot in het Zorgverzekeringsfonds van de overheid dat komend jaar ingezet wordt om de premiestijging te dempen.

Wel roept DSW de politiek op om zich niet blind te staren op deze eenmalige meevaller, maar juist nu keuzes te maken die de zorg op lange termijn betaalbaar en toegankelijk houden.

In 2025 is bij de overheid meer geld binnengekomen dan dat aan zorgkosten is uitgegeven. Dit komt door een hoger dan noodzakelijke inkomensafhankelijke bijdrage. DSW-directeur Aad de Groot: “Door het overschot in het Zorgverzekeringsfonds kan DSW de premie gelijk houden. Anders zou de premie met ongeveer zes euro per maand stijgen. Deze eenmalige meevaller doet niets af aan de structurele uitdagingen waar de zorg voor staat.”

Het huidige zorgstelsel is volgens DSW vooral gericht op het beter maken van zieke mensen, terwijl gezondheid voor tachtig procent wordt bepaald door zaken als bestaanszekerheid en de leefomgeving. Slechts twintig procent van de gezondheid van mensen wordt direct beïnvloed door de zorg zelf. Zolang het systeem zich bijna uitsluitend richt op die twintig procent, blijven we symptomen bestrijden in plaats van oorzaken aanpakken. Een echte koerswijziging is daarom noodzakelijk. DSW stelt dat dit vraagt om een andere rolinvulling van alle partijen in de zorg, dus ook van de zorgverzekeraar.

DSW pleitte eerder al voor fundamentele maatregelen om de zorg in de toekomst toegankelijk en betaalbaar te houden. Zoals een andere verhouding tussen de nominale premie en inkomensafhankelijke bijdrage, het verminderen van de marktwerking en het inzetten van regiobudgetten om de zorg meer lokaal te organiseren door het zorgdomein aan het sociaal domein te koppelen. DSW constateert dat dit pleidooi inmiddels meer draagvlak krijgt. Steeds meer partijen vinden dat het zorgstelsel is vastgelopen. Dit duidt op een bredere erkenning van de noodzaak tot structurele hervormingen van de zorg. Dit is ook terug te zien in de verkiezingsprogramma’s van de politieke partijen waarin opvallend veel wordt gesproken over het terugbrengen van de menselijke maat in de zorg.

(Bron en meer informatie: DSW)

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *